12 Ekim 2017 Perşembe

Uludağ Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü Şablonu

Uludağ Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü tez yazım kılavuzuna göre hazırladığımız dipnot ve kaynakça düzenleme eklentisi Zotero'nun şablon arşivinde yerini aldı. Bu arşivde 8800'ün üzerinde şablon bulunmaktaysa da, Türkiye'den bir üniversite ve enstitünün şablonu ilk kez arşive girmiştir.
Zotero'nun arşivine şu siteden bakabilirsiniz:
https://www.zotero.org/styles
---
Tez yazan öğrencilerimiz için dipnotlu (note), metiniçi (author-date) ve "a.g.e" ve "a.yer" kullanılmayan üç ayrı şablon hazırlanmıştır.
---
Bu şablon ne işe yarar? 
Şablonu Zotero veya Mendeley gibi "csl" şablonlarını kullanan herhangi bir dipnot sisteminde kullanabilirsiniz.
Bu şablon ve şablonu kullanan Zotero veya Mendeley vasıtasıyla tezinizde koyacağınız dipnotlarda, tez yazarımız sadece kaynağın ismini tercih ediyor ve dipnotta kullanmak istediği sayfa numarasını ekliyor. Gerisini program kendisi hallediyor ve:
a) Kaynağın ilk geçtiği tam künyeyi veriyor.
b) Aynı esere sonraki atıflarda, sadece yazar adı, kaynak adı ve sayfa numarasını veriyor.
c) Üst üste iki dipnotta sadece tek bir kaynağa atıf yapılmışsa, "a.g.e." kısaltmasını kullanıyor. "a.g.e." kısaltması asla iki veya daha üzeri bir dipnota işaret etmiyor.
d) Editör, mütercimlerin isimlerini sırasıyla ve yerli yerince ekliyor.
e) Usule uygun olarak eser adlarını italik, makale adlarını tırnak içinde veriyor.
f) Tek sayfaya atıf yapılmışsa "s.", iki ve daha çok sayfaya atıf yapılmışsa "ss." kısaltmalarını sayfaların önüne otomatik olarak ekliyor.
h) Enstitümüzün yazım kurallarında belirtildiği üzere, bir eserin dört ve daha fazla yazarı varsa, sadece ilk yazarın ismini veriyor ilk yazardan sonra "ve diğerleri" anlamına gelmek üzere "vd." kısaltmasını otomatik olarak ayarlıyor.
i) Kitap bölümlerinde bölüm yazarı, "bölüm adı", kitap adı, kitap editörü, varsa mütercim, yayın yeri, yayınevi, yıl ve sayfa düzeninde dipnotu şekillendiriyor.
j) Kaynakçada, enstitümüzün tez yazım kılavuzuna uygun olarak, yazarların soyadı büyük harfe dönüştürülüyor, Yazar soyadından adına geçişte virgül konulmuyor.
k) Kaynakçada yazar soyadına göre, otomatik sıralama yapılıyor.
e) Tez veya makalenizi tercihinize göre, Zotero'nun şablon arşivinde bulunan 8800'ün üzerindeki bir şablona uyarlamak için sadece şablonu belirleyip "uygula" demeniz yeterli oluyor. 


Eklenti kullanılarak oluşturulan dipnot ve kaynakça örneklerine ulaşmak için, tıklayınız.

Not 1: Eklentiyi kullanmaya başlamak için Zotero Standalone programını bilgisayarınıza kurduktan sonra, ekteki dosyayı bilgisayarınıza yükleyip çift tıklamanız yeterlidir. 

Not 2: Ekteki eklenti Mendeley ile de çalışmaktadır.

Not 3: Eklenti güncellemeleri bu sayfadan takip edebilirsiniz.

İndirme Bağlantısı: 

Uludağ Üniversitesi - Sosyal Bilimler Enstitüsü (full note, Turkish) (Dipnotlu Atıf Sistemi - sayı için "S", ve diğerleri için "vd." kullanılıyor)
Uludağ Üniversitesi - Sosyal Bilimler Enstitüsü (full note, with Ibid., Turkish) (Dipnotlu Atıf Sistemi - "a.g.e." ve "a.yer" kullanılıyor)
---
---
Uludağ Üniversitesi - Sosyal Bilimler Enstitüsü İlahiyat Fakültesi (full note, Turkish) (Dipnotlu Atıf Sistemi - sayı için "sy", ve diğerleri için "v.dğr." kullanılıyor)
Uludağ Üniversitesi - Sosyal Bilimler Enstitüsü İlahiyat Fakültesi (full note, with Ibid.,Turkish) (Dipnotlu Atıf Sistemi - sayı için "sy", ve diğerleri için "v.dğr." kullanılıyor)


Güncelleme: 10.11.2017

----

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme